Cięcie wodą i inne popularne metody obróbki metali

Cięcie wodą metali jest jedną z najpopularniejszych form obróbki metali. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jakie inne metody obróbki metali są wykorzystywane oraz czym się charakteryzują.

Cięcie strumieniem wody – dlaczego tak popularne?

 Cięcie wodą jest jedną z najbardziej znanych metod, jeśli chodzi o obróbkę metali. Jej częste wykorzystanie związane jest z efektem końcowym. Cięcie wodą jest jedną z najprecyzyjniejszych metod obróbki, dlatego też po obróbce nie wymaga żadnych poprawek. Cięcie wykonywane jest narzędziem zwanym Waterjet. Obróbce tej poddaje się nie tylko metale, ale również tworzywa sztuczne.

Inne popularne metody obróbki metali

Cięcie wodą, to tylko jeden spośród wielu sposobów obróbki metali. Do innych zaliczamy:

  • frezowanie cnc – obróbce poddaje się materiały o płaskiej powierzchni. Dzięki maszynom cnc obróbka wykonywa jest w sposób szybki i precyzyjny. Obróbce poddaje się metale, szkło, tworzywa sztuczne, drewno i wiele innych materiałów;
  • toczenie cnc – to kolejna z popularniejszych metod, za pomocą których obrabia się nie tylko metale, ale również inne materiały. Toczeniu poddaje się produkty w kształcie brył. Obrabiać można zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne powierzchnie materiału.

Do innych często wybieranych metod obróbki materiałów należy:

  • szlifowanie,
  • elektrodrążenie,
  • wiercenie,
  • obróbka skrawaniem cnc,
  • obróbka stali kwasoodpornej cnc.
Cięcie wodą

Maszyny CNC i ich zastosowanie

Maszyny CNC wykorzystywane są coraz częściej przez zakłady zajmujące się obróbką metali. Dzięki wykorzystaniu maszyn obróbka jest znacznie szybsza i precyzyjniejsza. Maszyny te mają wiele ustawień, dzięki czemu zastępują każdy ręczny proces obróbki. Uważa się, że zastosowanie tych maszyn jest bardzo ekonomiczne. Dzięki ich wykorzystaniu można przyjąć znacznie więcej zleceń, bo prace wykonywane są szybciej i precyzyjniej, przez co nie wymaga się poprawek i dalszych obróbek.