Domki na zgłoszenie i dotyczące ich przepisy prawne
Domki na zgłoszenie cieszą się coraz większą popularnością. Zgłoszenie jest uproszczoną procedurą prawną. Zaletą jest minimum formalności. Dom na zgłoszenie dotyczy budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35m2. Co jeszcze warto wiedzieć o domkach modułowych?
Domki na zgłoszenie a pozwolenie na budowę – różnice
W przypadku pozwolenia na budowę musimy być świadomi, że formalności będzie znacznie więcej, niż w przypadku pozwolenia. Również i czas oczekiwania na decyzję dotyczącą pozwolenia na budowę jest znacznie dłuższy niż uzyskanie zgłoszenia – trwa 65 dni. Dodatkowo doliczyć należy dwa tygodnie, podczas których wyrok musi uprawomocnić się. Procedura zgłoszeniowa jest znacznie łatwiejsza i trwa krócej. W przypadku ubiegania się o wyżej wymienione dokumenty niezbędne jest dołączenie wymaganej dokumentacji.
Domki bez pozwolenia na budowę – zasady
Prawo budowlane określa, że prawo dotyczące stawiania domów jednorodzinnych jest inne, niż w przypadku stawiania domków letniskowych do 35 metrów kwadratowych. Zgłoszenie domku letniskowego jest bardzo proste i nie wymaga wielu formalności. wystarczy posiadać mapki oraz szkic. Możliwe jest również postawienie domu jednorodzinnego na zgłoszenie, jednak w tym przypadku niezbędne będzie przedstawienie projektu budowlanego, tak jak w przypadku pozwolenia na budowę. Uważa się, że procedura zgłoszenia, jeśli chodzi postawienie domu jednorodzinnego jest niekorzystna szczególnie, kiedy w projekcie budowlanym wystąpią błędy. Wtedy ubieganie się o zgłoszenie może trwać znacznie dłużej, ponieważ należy składać je od nowa.
Dokumentacja wymagana podczas ubiegania się o pozwolenie na budowę i zgłoszenie
W przypadku ubiegania się o pozwolenie na budowę należy dostarczy takie dokumenty jak: projekt budowlany, mapka do celów projektowych, badania geologiczne.
Natomiast przypadku zgłoszenia jest to oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, szkic obrazujący zamierzenie budowlane oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej.