Jak wybrać taśmę przenośnikową? – rodzaje i zastosowanie
Taśmy przenośnikowe są powszechnym narzędziem stosowanym w polskich fabrykach i gospodarstwach rolnych. Służą do transportu różnych materiałów, zarówno pochodzących z wydobycia, jak i w wyniku procesów produkcyjnych. Istnieje wiele typów przenośników taśmowych, z których każdy ma określone przeznaczenie.
Rodzaje ze względu na budowę maszyn
Różne typy maszyn wymagają różnych rodzajów taśm do łączenia części. Taśmy te muszą być wystarczająco mocne, aby poradzić sobie z transportowanymi materiałami i muszą być przymocowane w sposób odporny na uszkodzenia. Istnieją trzy różne rodzaje taśm: zgrzewane, klejone i łączone mechanicznie. Są one dobierane na podstawie typu przenośnika, z którego będzie korzystać taśma. Niektóre taśmy transportowe działają z rolkami prowadzącymi, podczas gdy inne wykorzystują koryta lub stoły, które są specjalnie zaprojektowane dla tego typu taśm.
Zastosowanie taśm przenośnikowych
Taśmy przenośnikowe służą do przenoszenia różnego rodzaju materiałów. Zwykła taśma służy do przemieszczania materiałów sypkich, takich jak piasek i żwir, natomiast taśma odporna na zużycie jest stosowana w kopalniach kruszyw do przemieszczania materiałów silnie ściernych. Taśmy olejoodporne i tłuszczoodporne stosowane są w transporcie nawozów, a taśmy przenośnikowe odporne na działanie wysokich temperatur stosowane są w odlewniach, hutach, ciepłowniach. Taśmy progowe są często używane w różnych gałęziach przemysłu do przenoszenia różnego rodzaju materiałów. Są szczególnie pomocne w sortowniach, żwirowniach oraz w rolnictwie.
Taśmy PU, PVC – najpopularniejsze taśmy transportowe
Popularność taśm PVC wynika z ich relatywnie niskich kosztów produkcji, podczas gdy taśmy PU są droższe, ale równie uniwersalne. Taśmy transportowe są wykonane z różnych materiałów, z których każdy ma swoje zalety i wady. Najbardziej popularne taśmy transportowe to taśmy gumowe, PCV i teflonowe. Taśmy te są odporne na oleje, chemikalia i ścieranie, a także na wysokie i niskie temperatury. Są również antystatyczne, ognioodporne i wysoce odporne na działanie sił poprzecznych. Niektóre taśmy posiadają dopuszczenie do stosowania w przemyśle spożywczym.