Na czym polega czyszczenie filtrów DPF i jak często to robić?  

Filtry DPF, podobnie jak katalizatory powinny być regularnie czyszczone. Na czym polega czyszczenie DPF Mogilno i jak często powinno się je wykonywać? Kiedy możemy mieć pewność, że DPF się zapchał? Powiemy o tym w artykule. Zapraszamy do lektury.

Filtr DPF może się zapychać

filtr montowany w układach wydechowych silników wysokoprężnych i benzynowych, oczyszczający gazy spalinowe z cząstek stałych, w skład których wchodzi głównie niespalony węgiel w formie sadzy, na której zaadsorbowane są inne substancje, zwłaszcza wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i tlenki metali. Stosowanie tych filtrów pozwoliło w dużej mierze wyeliminować emisję czarnych spalin charakterystycznych dla pojazdów z silnikami Diesla. Jednak gromadzące się w filtrze cząstki powodują jego stopniowe zapychanie i utratę wydajności. Na żywotność filtra wpływają:

  • sposób jazdy,
  • stan techniczny pojazdu,
  • stosowany olej, paliwo i dodatki do paliwa.

Rozwiązaniem są jednorazowe filtry, samooczyszczanie filtra polegające na katalitycznym spalaniu cząstek po osiągnięciu przez filtr odpowiednio wysokiej temperatury, a także aktywne systemy wypalania zgromadzonych w filtrze cząstek. Ostatnio popularna stała się również metoda hydrodynamiczna.  

mycie dpf Mogilno

Jak rozpoznać, że filtr jest zapchany?    

Niestety kierowcy obserwują zbieżne objawy zapchanego DPF są zbieżne. Na przykład: silnik traci moc, ma problemy z utrzymaniem równych obrotów, potrafi się dławić i przechodzić w tryb awaryjny z kodami błędów filtra cząstek stałych P242F lub P2002. Czasami możliwe jest też miganie kontrolek DPF i (rzadziej) świec żarowych. Na czym polega wypalanie zanieczyszczeń filtra?

Jak działa czyszczenie DPF Mogilno?

Powiemy o metodzie hydrodynamicznej. Mycie PDF Inowrocław zaczyna się od demontażu i wstępnej organoleptycznej diagnostyki. Następnie do filtra podaje się sprężone powietrze, oczyszcza ono wstępnie filtr, lecz przede wszystkim na jego podstawie można określić stan i parametry przepływu filtra. Następnie do obudowy wpływa ciepła woda, po czym następuje cykl roboczy, w którym impulsowo, z dużym ciśnieniem podaje się dawkę wody, która odrywa i wypłukuje zanieczyszczenia z wnętrza filtra. Czyszczenie – obrót – czyszczenie – tę procedurę powtarza się aż do uzyskania odpowiednich parametrów przepływu. Następnie wkład osusza się powietrzem, ochładza, ostatecznie diagnozuje przez urządzenie i może już być z powrotem zamontowany w samochodzie.