Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – co warto o nich wiedzieć?

Każdy kierowca, rowerzysta czy pieszy na co dzień spotyka się z urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ich funkcja jest znacząca. Jakie wyróżniamy urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz czym się charakteryzują? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – cel ich zastosowania

Stosowanie urządzeń, których celem jest ochrona pieszych, kierowców i rowerzystów, zwiększa bezpieczeństwo na każdej drodze. Wykorzystuje się je na autostradach, drogach ekspresowych, przejściach dla pieszych, a także na lokalnych, rzadko używanych drogach.

Jakie urządzenia wyróżniamy?

Słupki i tablice to urządzenia najczęściej wykorzystywany na drogach. Są to urządzenia typu optycznego, których celem jest ułatwienie jazdy kierowcom, szczególnie w nocy oraz podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Wyróżniamy słupki prowadzące, słupki krawędziowe, słupki przeszkodowe i inne. Jeśli chodzi o tablice, to ich celem jest uprzedzenie kierowców o zmianie kierunku jazdy czy wyznaczenie miejsca rozdzielania się kierunków jazdy.

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

Urządzenia zapewniające bezpieczeństwo rowerzystom i pieszym

Ważne jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa rowerzystom oraz pieszym. W tym celu montowane są bariery drogowe, balustrady, poręcze, słupki blokujące, progi zwalniające czy lustra drogowe. Każde z nich ma inne zastosowanie, jednak ich rola jest taka sama. Mają zapewnić bezpieczeństwo każdemu przechodniowi i rowerzyście.

Pozostałe urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

To, w jaki sposób oraz gdzie maja być montowane urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego wskazane jest przez Ministra Infrastruktury. Aby legalnie instalować takie urządzenia na drogach muszą one spełniać określone wymogi, posiadać atesty jakości oraz certyfikaty, że zostały wykonane zgodnie z wszelkimi warunkami technicznymi.

Bezpieczeństwo na drodze – aby je zapewnić niezbędne są nie tylko oznaczenia na drogach. Ważna jest również odpowiedzialna postawa osób poruszających się po drogach, chodnikach czy ścieżkach rowerowych.