Wkłady elektryczne LED do zniczy – czy są lepsze od parafinowych

Lato powoli dobiega końca, co oznacza, że zbliża się listopad, a z nim wzmożona aktywność polaków na cmentarzach. Święto zmarłych obchodzone jest przez Katolików od IX wieku. Ustanowione zostało przez papieża Grzegorza IV. Zatem nie ma nic wspólnego z wiarą pierwszych chrześcijan, a co za tym idzie prawdziwym chrześcijaństwem. Jednak tradycja potrafi się mocno zakorzenić. W tym artykule powiemy o tym, jakie wkłady do zniczy wybierać. Czy wkłady elektryczne LED do zniczy są lepsze niż te parafinowe?

Moda na znicze i wkłady

Skąd wzięła się tradycja palenia zniczy? Na  samym początku palono ogniska i to na rozstaju dróg, by wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Na przełomie XVI i XVII wieku zaczęto palić ogień na grobach. Aktualnie palone są znicze. Na co zwykle zwracasz uwagę wybierając znicze? Mamy ogromny wybór w kształtach, kolorach, napisach. Różnią się one również cenami. Poniżej podstawowe rodzaje zniczy: 

  • Artystyczne – Są to znicze mające różne kształty, wzory i kolory, często w postaci kapliczek. Wyprodukowane z wysokogatunkowego szkła, dzięki czemu odznaczają się dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Do zniczy można na ogół zastosować wkład elektryczny bądź tradycyjny olejowy lub parafinowy. Są nieco droższe, za to prezentują się zdecydowanie lepiej.
  • Szklane – najczęściej do zniczy dołączone są kapturki i podstawki. Sprawdzą się przez cały rok, pasują o każdej porze. Właśnie te widzimy najczęściej.
  • Okazjonalne – Są to znicze przeznaczone na specjalne okazje takie jak dzień mamy. Często w kształcie serca z napisem „Dla taty” i tak dalej.
  • Znicze elektryczne – odznaczają się wysoką jakością, trwałością, estetycznością, a także długim czasem świecenia. Zdecydowanie opłacalny zakup.
znicze

Wkłady elektryczne LED do zniczy kontra parafinowe  

Co ciekawe, w kwestii wkładów mamy jeszcze większy wybór, niż przy samych zniczach.  Jednak przede wszystkim wyróżniamy:

  • parafinowe – na bazie parafiny, czasem z różnymi domieszkami. Wkłady parafinowe odznaczają się długim czasem palenia, równomiernym wypalaniem, brakiem kopcenia. Są to produkty całoroczne, które pięknie się palą, a przy przechowywaniu się nie kruszą;
  • wkłady elektryczne LED do zniczy – świetne rozwiązanie, które gwarantuje dużą wygodę oraz długi czas świecenia. Zasilane są bateriami. Czas świecenia wkładów elektrycznych wynosi do 80 dni. Są mocne, trwałe, dostępne w wielu kolorach światła;

Wiele osób zastanawia się, które wybrać. Jeszcze kilkanaście lat temu powszechnie dostępne były wkłady tylko parafinowe. Gdzieniegdzie znaleźć można było coś innego, ale to sporadycznie. Dziś, gdy wybór jest większy, na prowadzenie zaczynają się wysuwać LEDowe wkłady. Są zdrowsze dla środowiska i bardziej wydajne. Kosztują nieco więcej, jednak patrząc na czas ich pracy, wychodzą bardziej opłacalnie niż parafinowe.